Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ClauBV
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 28 Mai 2015, 13:06
Localitate: Brasov

Problema litrometru

27 Ian 2017, 17:32

Salutare băieți, mă lupt cu o problema de 2 luni aproape. Nu-mi mai scade acul de motorina mai puțin de tri sferturi. Dacă fac filul urca pana la ful, dar dacă ajung la trei sferturi acolo rămâne. Am fost la un service și mi-au spus ca e litrometrul, am căutat și costa aproximativ 700 lei un cacat de piesa. Știți dacă se poate repara chestia asta ? Sau merg cu Dumnezeu înainte sperând am am motorina.
P.S Treaba asta mi s-a întâmplat o data când am băgat pana la refuz motorina in ea. Dar de atunci am făcut încă 10-15 fuluri sperând ca o sa-și revină. va salut cu respect !!
Exeo 2.0 TDI Stage 1+
 
snicolae
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Re: Problema litrometru

28 Ian 2017, 10:57

Salut, Claudiu! Din pacate nu e o piesa servisabila. Acestea fiind spuse, poti sa-l scoti din rezervor si sa-ncerci o curatare cu wd-40 sau echivalentul de la bison, "Lubrit All"( e mai bun). Sunt doua modele de litrometre. S-ar putea sa ai nevoie sa si speli rezervorul. Nu s-a stricat degeaba, intotdeauna exista o cauza.
Iti recomand cu caldura inlocuirea. E o masina buna, cu intretinere destul de ieftina. Iar, ca la orice marca, sunt unele piese mai scumpe. EX: Audi 80 quattro bielete directie spate 570 lei bucata si telescoape spate 350 bucata, in timp ce pe fata sunt 50 respectiv 150 lei bucata. Sunt piese pe care nu le schimbi anual sau la doi ani.
Tine-ne la curent!
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema litrometru

28 Ian 2017, 14:11

WD-40 NU e agent de curatire (si nici unul din echivalentele lui de la alte branduri). NU folositi asa ceva pentru a curata diverse piese.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
snicolae
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Re: Problema litrometru

30 Ian 2017, 10:57

Cosmin, asa este, nu e agent de curatare. Este un compus cu rol degripant, de ungere si hidrofob. Compusii pentru degripare se ocupa cu eliminarea oxizilor, in principal de fier si aluminiu. Implicit poate fi folosit la curatarea contactelor electrice prin indepartarea oxizilor.
Oricum, litrometrul ala tot trebuie schimbat.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori