Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bogdan21
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 15 Ian 2014, 08:39

Cloncanit punte spate

15 Ian 2014, 09:13

Salutare!

De ceva vreme ca confrunt cu un zgomot foarte enervant ce pare ca vine de la puntea spate. Aparitia acestui cloncanit a coincis cu schimbul rotilor de iarna si lasarea frigului (nu cred ca are vreo legatura dar m-am gandit sa mentionez acest lucru). Cloncanitul se aude in special la viteze mici pe franare, in curbe si pe denivelari, DAR nu mereu, in sensul ca nu am reusit sa gasesc un tipar. De asemena zgomotul este destul de greu de localizat, sctiu doar ca vine din directia generala spate-stanga!
Banuiesc de la ce ar putea fi, dar daca cineva s-a mai confruntat cu problema il rog sa lase un comentariu!Multam!
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cloncanit punte spate

16 Ian 2014, 08:40

Deoarece nu prezinti masina, o sa fie greu sa ne pronuntam.
Ce kilometraj are?
Ce motor?
Niste poze?
Dar asa la ghicit, vezi ca probabil a cazut protectia praf amortizor, un cilindru de plastic care sta sus pe amortizor, a cazut mai jos , si se loveste de arc sau amortizor in anumite momente !
Prezentarea masinii si putin despre tine, ar putea ajuta sa primesti mai multe raspunsuri !
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
bogdan21
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 15 Ian 2014, 08:39

Re: Cloncanit punte spate

16 Ian 2014, 20:54

Asa este, greseala mea! :)
Sa ma prezint! Ma numesc Bogdan si sunt posesorul unui A4 rebrenduit (Exeo) de aproximativ 5 luni. L-am cumparat din Germania cu 140 mii de km la bord.
An 2010 iulie. (modelul inainte de facelift)
Model Exeo ST
2.0 TDI 143 CP
Echipare Sport
Am 5000km cu ea de cand am cumparat-o!
Imi place masina foarte mult :drive , de aceea ma SCOATE din sarite cand cloncane ceva prin ea (cum ar fi si placa din portbagaj pe drum denivelat), sau cand la inceput o harjaiam pe burta din pricina garzii foarte joase!

OnTopic! Mihai Multumesc de raspuns , in weekend o sa verific ce ai propus tu!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori