Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Al 2-lea SEAT, un fel de masina de familie

16 Aug 2016, 09:14

In primul rand le multumesc celor care m-au ajutat cu luarea deciziei.
In al 2-lea rand sambata dupa ce am facut un test la Dip Motors am decis sa o iau.

Pe scurt masina este 2010 adusa din Germania, din showroom dupa cum zice fostul proprietar la 165k km, dupa care a mai rulat vreo 35k km in Romania.
Ceea ce ma convins sa o iau a fost starea in care se afla :
- Proprietarul facea reviziile la 10-12k km cu schimb de filtru motorina la fiecare revizie. ;
- Masina a fost servisata la reprezentanta Subaru, prop fiind prieten cu patronul ;
- Interiorul este foarte foarte ingrijit, nu exista zgarietura pe buton, totul fuctional, etc...;
- Geamurile sunt toate aceeasi serie deci nu a suferit avarii majore ;
- Este o masina foarte dotata si cand m-am dat cu ea am simtit ca ne cunoastem ;

Starea mea dupa primii 200 km este ca atunci cand am o jucarie noua, totusi amintesc:
- Spatiul este sufficient de mare pentru noi 3 : Eu, sotia si Mihnea.
- Izolarea fonica este foarte buna, comparat cu 1M-ul.
- Suspensia este comparabila cu a leonului, masina sta chiar mai bine pe curbe dar inca nu o cunosc sufficient sa vad unde e limita.
- Motorul CR este foarte diferit de PD, zici ca e bezinar. La ture mici nu face urat si ca sa te bage putin in scaun trebuie sa ajungi la 2500/2600 de ture. Totusi se duce constant pana la 4500.
- Scaunele sport care au o sustinere mult mai buna ca a Leonului.

Una peste alta ma bucur ca am gasit o masina cat de cat sportiva si mare.

Puncte de lucrat, ca doar are 200 k km, ar fi:
1. Scut motor metallic - am vazut ca pretul ar fi undeva pe langa 500 de lei.
2. Spalat interiorul si vopsit volanul ( cam 30% din el pielea este tocita, adica mata )
3. La anul sau peste 2 ani va trebui sa schimb aripa din stanga fata, deoarece are putina rugina sub vopsea.
4. Trebuie sa aflu la cati km sau timp trebuie sa fac distributia. a fost facuta la 170k km in dec 2012.

Revin cu poze ca nu pot incarca acum!
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

16 Aug 2016, 09:18

ImagineImagineImagineImagineImagine
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

16 Aug 2016, 10:23

felicitari pentru achizitie, imi place exeo mai ales in echiparea sport (scaune si jante misto)/ inteleg ca e motorul 2.0 TDI CR 143 cai ?
 
Avatar utilizator
ClauBV
Mesaje: 98
Membru din: 28 Mai 2015, 13:06
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

16 Aug 2016, 12:14

Bine ai venit !! Sa o porti sanatos si sper ca te-am ajutat in alegerea facuta. Saptamana viitoare iesim !!
Exeo 2.0 TDI Stage 1+
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

16 Aug 2016, 13:39

Da Gamer, masina are motorul de 143, insa foarte rar am ocazia sa-I folosesc pe toti.

Ms mult Clau, de mare ajutor mi-au fost informatiile de la tine dar criteriul principal a fost ca masina este intro stare foarte buna si vanzatorul nu e samsara :)
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
mihai.b
Mesaje: 1363
Membru din: 03 Mai 2012, 23:04
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

16 Aug 2016, 17:33

Sa o :drive cu placere! E faina masina!
VW Golf MK5 GTI 2.0 TFSI DSG
Ex: Seat Leon 1.9 TDI Allrad
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=91&t=25300&start=45
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

18 Aug 2016, 12:50

Intradevar imi place din ce in ce mai mult, am avut mare noroc ca m-am decis asupra ei.
In primul rand suspensia mi se pare un mare plus, este ferma dar nu scutura asa rau ca leonul.
Masina se simte destul de greoaie la viteze mici si mers in traficul urban dar se schimba radical cand incepi sa urci in ture, probabil are legatura cu faptul ca e CR.
Izolarea fonica este foarte buna, fata de 1M, totusi evacuarea suna putin cam tare cand o calc. Trebuie sa investighez daca e gaurita sau e doar ecou de la lipsa scutului.

N-am apucat sa zic prea multe despre dotari insa ea are asa: suspensie si scaune sport, clima 2 zone, scaune incalzite, oglinzi incalzite si rabatabile, follow me home, DRl, bixenon adaptive, USB, Magazie, Bluetooth, pilot automat, senzori parcare fata/spate, geamuri spate colorate din fabrica, senzori de presiune anvelope, cheie briceag, lumini ambientale si multe limini pe sub scaune cand deschid usile. Aaa si volan sport cu comenzi pe el si jante 17 cu gume Conti dot 2014.

Consumul este cam cu 1% mai mic decat la Leon, deci este foarte bun

Inca nu am inceput sa "investesc" in ea, azi incerc sa ajung la service sa imi comand un tanpon de la toba si sa vad cu scutul de motor. A avut cineva experiente cu scuturile metalice ? Se potrivesc pe prinderile de fabrica sau avand in vedere ca sunt de 10 ori mai grele trebuie ceva improvizat ?
Just a Black ARL

 
Avatar utilizator
mihai.b
Mesaje: 1363
Membru din: 03 Mai 2012, 23:04
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

19 Aug 2016, 12:19

Suspensia filtreaza mai bine ca la leon pentru ca pe fata ai acele brate ca la audi, daca au pastrat aceeasi solutie tehnica.
Eu nu iti recomand scutul metalic, cred ca mai trebuie facute adaptari pe acolo, nu pre ai cum sa-l prinzi doar de scuturile laterale din plastic avand in vedere greutatea lui. Si mai e un aspect, la leon de cate ori ai lovit baia ca sa ai nevoie de scut metalic? Dar pe ala daca l-ai agatat in ceva, cred ca face damage mai mare decat daca ai avea scut de plastic.
VW Golf MK5 GTI 2.0 TFSI DSG
Ex: Seat Leon 1.9 TDI Allrad
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=91&t=25300&start=45
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

19 Aug 2016, 13:10

Corect, ai dreptate Mihai cu suspensia este sistemul multi-link de la Audi.
Pe Leon am avut scut metalic si atingeam foarte usor iarna cand se facea urma pe mijloc ,iar de agatat nu e cazul pentru ca in 99% din cazuri merg foarte atent si aprope niciodata offroad. Pe leon singura problema era zgomotul mare cand treceam pe langa un zic, bloc si aveam geamul deschis.
Pro scut metalic ar fi ca deh suntem in Romania si se poate dovedi util in caz de ceva
Contra ar fi ca tb facute tiganii pentru prindere, 10-15kg in + pe puntea fata, izolare fonica scazuta.

Alte pareri sau experiente referitoare la scut ?
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

19 Aug 2016, 13:17

Daca poti, pune, iarna este ok. Nu stii peste ce dai in zapada.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

19 Aug 2016, 13:31

Felicitari pentru achizitie, frumoasa masina si in acelasi timp utila pentru familie.
Spor la km.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
mihai.b
Mesaje: 1363
Membru din: 03 Mai 2012, 23:04
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

19 Aug 2016, 15:55

Hai sa fim seriosi, cata zapada am avut in ultimele ierni pe sosele pentru o perioada mai lunga de timp? Eu am scut de plastic acum, pe fostele masini am avut numai scuturile de plastic din echiparea de fabrica, baia nu am spart-o pana acum niciodata, nici macar scuturile nu le-am spart. E drept ca iarna am mai luat bulgari cazuti de la camioane, darau ramas mereu intregi.
Acum daca zici ca ai avut pe Leon, stii ce presupune si cum se comporta, nu iti inteleg nehotararea. :D
VW Golf MK5 GTI 2.0 TFSI DSG
Ex: Seat Leon 1.9 TDI Allrad
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=91&t=25300&start=45
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

19 Aug 2016, 16:00

Depind unde locuieste :)
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

22 Aug 2016, 08:34

Multumesc de urari si argumentari, pana la urma voi merge pe scutul de plastic pentru ca offroad nu fac cu ea, chiar evit sa merg si pe drum neasfaltat.
Acum sa incepem cautarile :). Trebuie sa identific daca scuturile sunt identice intre exeo si audi b7, pentru ca n-am gasit la dezmebrari pt exeo.

De asemenea sapt trecuta am fost la service pentru ca la testarea initiala mi-au zis de un colier de evacuare. L-am comandat, urmeaza sa-l montez saptamana asta sa am liniste si dupa 2500 de ture in masina.. Deja am facut 500 km in nici o saptama prin jurul Brasovului si incepem sa ne cunoastem din ce in ce mai bine, chiar daca 98% din timp am mers incetut.
Din ce am mai observant trebui sa-I curatat incuietoarea de la portbagaj (pentru ca S-ul ramane blocat cand deschid portbagajul) si sa gasesc un kit de reparative cotiera( e rupt clipsul de inchidere ). Inca nu imi e clar daca e aceeasi cotiera ca la golf 4.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

22 Aug 2016, 09:25

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente .Spatioasa,aratoasa si mult mai tanara decat ARL-ul.Cr faci cu leonul ?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori