Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

26 Oct 2017, 11:14

Am testat putin acum cateva zile si dupa 20 de minute am vazut apa cursa langa aripa.
Asta e o veste buna , posibil sa fi deconectat eu un furtunas cand am scapat becul de drl in bara si m-am chinuit sa-l scot pe langa roata :)

Astept free time sa surubaresc acolo si sper sa rezolv.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

31 Oct 2017, 20:36

Need help.
Am gasit aripa stanga fata ( cea ruginita pe care vreau sa o schimb) . Codul primit din program este 3R0 821 021 C si cel al aripii este 3R0 821 467. Pretul este 100 de euro vs. una noua 200 si ceva de euro.
E bun codul ?
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
RallyZone
Mesaje: 281
Membru din: 27 Iun 2015, 22:51
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

02 Noi 2017, 12:38

nou nouta?
Exeo 2.0 TDI 170hp
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

03 Ian 2018, 21:42

Am luat aripa insa momentan nu am momtato.

229.000km
Reconditionat alternator - baga 13.7 in ture ( cam la limita si am decis sa-l fac)
Daca tot eram acolo si am schimbat cureaua de accesorii, am facut si distributia + pompa de apa pt ca avea deja 5 ani ( conf vechiului proprietar)
De asemenea am rezolvat cu stropitoarele de far, se arsese motorasul si a fost schimbat.
Daca inainte auzeam cum isi schimba rezonanta la relanti, acum toarce linistita :)

Zilele urmatoare urmeaza sa identific cauza pentru care am paraziti in unitatea media. Au inceput de anul trecut cand se auzeau f rar, acum se aude in 99% din cazuri - probabil un final e pe duca.



ImagineImagineImagineImagineImagine
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
RallyZone
Mesaje: 281
Membru din: 27 Iun 2015, 22:51
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

04 Ian 2018, 09:46

Aveai un tacanit in alternator? Cand accelerai un pic disparea tacaneala? Ca un fier pe fier?
Exeo 2.0 TDI 170hp
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

06 Ian 2018, 20:40

Nu aveam asa ceva, eu m-am dus sa-mi masor incarcarea pentru ca am paraziti in media si banuiam niste diode pe alternator. Am descoperit ca nu incarca suficient in sarcina, era la limita de jos. Dupa demontare am constatat ca rola de accesorii era praf, insa zgomotul era foarte subtil. Ce zici tu e posibil sa fie rulmentii din altetnator - din ce mi-a zis mecanicul mi-a schimbat si rulmentii ca sunt foarte ieftini, doar ca tb dat jos alternatorul.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

30 Ian 2018, 22:13

De vreo 2 luni aveam un bazait care crestea cu turatia si banuiam ca si cauza parazitii.
Initial am zis ca poate sunt niste diode de pe alternator - e adevarat ca s-a diminuat dupa ce am reparat alternatoru,l dar nu disparuse.
Dupa multe incercari am ajuns la mester - 2..3 teste si apoi incepem sa cautam amplificatorul de pe spate. Stiam ca am un amplif in portbagaj dar fostul proprietar imi zisese ca e de la antena, mesteru ma lamurit ca e de la boxele spate Cand a atins mufa acesta se misca, ceea ce inseamna ca de la scos si bagat chestii acolo am miscato :/.
Concluzia: s-a reparat mai usor decat speram. Daca aveti banuiala de paraziti si cablajul e original, mergeti la amplificator.
Just a Black ARL

 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

05 Feb 2018, 17:23

Deoarece imi trebuie o masina mai mica, automata si pe benzina masina intra la vanzare.
Daca sunt doritori dati pm. Pretul nu e mic, dar e corect avand in vedere starea utilajului.

Topicul ramane deschis pentru ca fara pretul cerut nu va pleca de la mine.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
RallyZone
Mesaje: 281
Membru din: 27 Iun 2015, 22:51
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

08 Feb 2018, 09:41

Cat ceri pe ea? :P si pune si o poza frumoasa sa vedem :P
Exeo 2.0 TDI 170hp
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

22 Feb 2018, 08:07

N-am mai intrat pe aici, poze sunt pe tot topicul :). Pretul cerut era 8000 https://www.olx.ro/oferta/exeo-sport-bi ... 558e49334e
Intre timp m-am razgandit pentru ca nu prea am ce sa iau in bugetul si starea masinii mele. Am schimbat prea multe consumabile sa o iau de la inceput din nou.

Momentan am ajuns la ~231.000 km si astept sa trec la jantele de vara.
Dupa iarna asta am reusit sa-mi rup scutul de sub motor, mare noroc ca nu a fost cel de sub cutie care a costat 450 de lei. Sfat: cumparati doar OEM pentru ca sunt mult mai rezistente si flexibile chiar daca costa de 3 ori mai mult.
De asemenea bara fata a fost asezata cam prost dupa schimbarea distributiei, o rezolv cand imi voi cumpara scutul respectiv.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

17 Apr 2018, 08:29

Facusem un compromis anul trecut si sa recuperez am luat inca 2 gume fulda sport control 2.
Am tot studiat specificatiile eibach vs s-line si se pare ca cele eibach sunt putin mai noi pe denivelari mici. Deoarece am 1/2 spira rupta din arcul spate am zis sa fac o aroganta. Urmeaza montajul.

In iarna am reusit sa-mi agat scutul de sub motor - care avea oricum o gaura in el . Am avut noroc ca cel de sub cutie, care a costat 450 de lei OEM a ramas intreg desi era plin de zapada. Urmeaza sa-l achizitionez zilele astea. Ce am invatat: chiar daca costa de 3 ori mai mult scutul fiind foarte expus e important sa fie OEM, deoarece e mult mai flexibil

Imagine
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

23 Apr 2018, 11:54

233.000 still in good shape.
Imagine
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

01 Mai 2018, 12:55

Dupa un studiu indelungat am schimbar arcurile de S-line cu eibach prokit.
Mentionez ca ambele arcuri de pe spate erau putin rupte, 1/4 din spira din capat, nu era foarte vizibil insa masina era destul de dezechilibrata.

Vreau sa scriu un versus pentru ca n-am gasit nimic pe forumurile din romania pe subiectul eibach vs. s-line:
Prima impresia:
Spatele e cam tot acolo - probabil coboara 1 cm mai jos daca arcurile erau intregi.
Fata e aprox 1.5 cm mai jos si a ajuns la acelasi nivel cu spatele. Arata cum trebuie.
Test de drum:
Hopurile nu se mai simt atat de tare in caroserie, efectiv simt suspensia cum lucreaza, fapt ce nu se intampla cu arcurile de s-line.
Masina este mult mai predictibila si sta mai bine pe drum ( pare mai echilibrata). Daca inainte ma luptam sa tin fata pe trasa din volan si acceleratie, acum la aceeasi viteza nici nu intra panica in pasageri.
Pro si contra:
Arata genial asa lasata, salivez de fiecare data cand o inchid. Imi place ca e capota putin mai jos si parca s-a schimba toata linia.
Scutul e la destul de aproape de asfalt, am incercat un drum forestier denivelat si am sters de cateva ori cu el. Vedem cum mergem la iarna.
Concluzie: Overall sunt multumit de rezultat si astept primul drum extern fara pasageri sa vad ce poate.
Just a Black ARL
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

02 Mai 2018, 06:41

Sa vedem poze ,ca nu te credem ! :)
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
str77
Subiect Autor
Mesaje: 521
Membru din: 22 Mai 2014, 19:03
Localitate: Brasov

Re: Al 2-lea Seat , un fel de masina de familie

17 Mai 2018, 15:28

Imagine.Imagine.Imagine

Hai ca vin si cu poze - nu stiu
Dupa 600 de km pot sa zic ca oau, faina rau noua tinuta de drum, chiar recomand.
Just a Black ARL
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori