Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: SEAT EXEO

06 Dec 2009, 17:53

Ba chiar ni s-au lungit urechile de atata asteptare...eram tare nerabdator sa vad ce are de zis toparcean cu privire la masina. Mai asteptam, ce sa facem... :bounce:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Horica_bau
Mesaje: 48
Membru din: 18 Ian 2010, 12:45
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

18 Ian 2010, 12:58

Salut!

Desi urmaresc acest forum de ceva vreme, nu mi-am facut cont (pana acum) si nu am citit "in tacere".
Acum m-am hotarat sa vorbesc. :D

Pe mine nu ma deranjeaza ca Exeo este facut pe veche platforma A4 - deoarece este o platforma si o masina testata si ras-testata - nu numai pe banda de testare - ci si in milioane de kilometri de catre utilizatorii acestei masini (A4) - si sunt convins ca cei de la Seat au luat partile bune de la aceatsta masina.

Momentan sunt posesorul unui Seat Toledo 1.9TDI. Il am de 3 ani (fara 3 luni) si sunt foarte multumit de el, dar am hotarat sa il schimb cu Exeo.

Exeo-ul ales este un Style, 2.0 TDI CR - 143CP, culoara Nayara Blue, si cu ceva dotari suplimentare (Piele neagra, farurile bixenon adaptive, alarma volumetrica, servotronic-ul (care nu inteleg de ce nu il are in standard - Toledo il are) si alte cateva dotari care nu imi mai vin in minte).

Am consul prima data Exeo anul trecut prin primavara cand au fost aduse 2 masini in tara si plimbate de la dealer la dealer. Prima impresie a fost foarte buna - si am asteptat un pic scaderea pretului. Apropo - nu stiu daca ati vazut dar este o scadere de pret considerabila la modelul Exeo (Un style 2.0- 143cp standard a scazut de la 25500 la 21500 tva inclus.)

Sambata o sa ridic masina si daca am timp pe Duminica o sa si deschid un post pe "exeo-ul meu".

PS - La urmatoarea intalnire afanilor Seat o sa fac tot posibilul sa ajung si eu ;).
Seat Exeo, Style, 2.0 TDI CR
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SEAT EXEO

18 Ian 2010, 13:31

Eu ma bucur sincer pentru tine, te felicit si sa iti prezinti si tu masina cand vei intra in posesia ei.
Intr-adevar, pretul a scazut mult si sunt sigur ca va mai scadea, insa eu sper sa scada si la Exeo ST, ca eu pe asta am pus ochii. :shock:
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: SEAT EXEO

18 Ian 2010, 16:45

Horica_bau: felicitari pentru alegere.
Exeo nu prea a avut succes la vanzare, dar eu inca mai sper ca vor veni cu oferte atractive.
In acest moment, daca ar fi sa aleg urmatoarea masina, as spune Exeo, dar EXEO Quattro, ceea ce nu este imposibil, iar dupa Salonul de la Geneva, posibil sa-l vedem la dealeri.
 
Avatar utilizator
Horica_bau
Mesaje: 48
Membru din: 18 Ian 2010, 12:45
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

19 Ian 2010, 17:28

Va multumesc pentru felicitari si sustinere.

Sunt foarte nerabdator sa o iau....

Partea buna e ca o sa pot scrie cate ceva despre masina pentru ca dupa ce o sa o iau de la Cluj o sa plec la Bistrita si de acolo o sa vin inapoi la Bucuresti - deci o sa fac si vreo 700 de km - pe diferite tipuri de drum....si o sa imi pot face o parere mai ampla despre decizia pe care am luat-o si despre masina pe care o sa o conduc cativa ani de acum inainte :).

Va tin la curent ;).
Seat Exeo, Style, 2.0 TDI CR
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: SEAT EXEO

20 Ian 2010, 20:11

Foarte buna alegerea! Sa o porti cu placere, asteptam cat mai multe poze si impresii de drum. :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
stilalec
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2010, 14:52
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT EXEO

27 Ian 2010, 16:52

Salut!

Sunt nou pe acest forum, si totodata sunt un "nou" posesor de Exeo Style 2.0 TDI CR - 143CP, Culoare Candy White.
Zic "nou" ca desi il am din 16 Decembrie nu am reusit sa fac decat 200 km cu el. Dotari suplimentare: faruri bixenon, geamuri spate fumurii, ornamente aluminiu si montantii negru glossy.

P.S. Fac tot posibilul sa ajung la urmatoarea intalnire!

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: SEAT EXEO

27 Ian 2010, 17:31

suna foarte bine ! fa si tu ca horica un thread separat de prezentare pentru masina pe aria "Exeo tau". :wink:
 
Avatar utilizator
Dip01
Mesaje: 528
Membru din: 08 Feb 2010, 14:18
Localitate: Brasov
Contact:

Re: SEAT EXEO

19 Feb 2010, 09:44

În Finlanda SEAT Exeo a primit titlul de “Maşina anului 2010”
SEAT Exeo a avut un început de an extraordinar fiind aleasă “Maşina anului 2010” de către cea mai bine vândută revistă auto din Finlanda, Tuulilasi. Acest premiu demonstrează popularitatea noului model SEAT de când a fost lansat pe piaţă.

Redactori ai revistei Tuulilasi au avut responsabilitatea de a vota maşina preferată iar
Exeo s-a clasat pe primul loc, câştigând la o diferenţă de şase puncte faţă de locurile doi ( Mercedes Benz E ) şi trei ( Volkswagen Polo ). Acest titlu excepţional confirmă calităţile şi popularitatea modelelor SEAT, rezultate ale strategiei companiei de creştere a atractivităţii gamei SEAT.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT EXEO

05 Mar 2010, 11:10

Exeo a fost testat EuroNcap...si a primit doar 4 stele. Putin, avand in vedere ca toti rivalii directi din cls medie au 5 stele.

"Seat Exeo, sedanul bazat pe vechiul Audi A4, a primit doar patru stele din cauza unor structuri rigide ale bordului, care pot rani genunchii si femurul pasagerilor fata, airbagul destinat pentru a proteja soferul in acest sens, fiind practic inutil.

Exeo s-a descurcat bine atunci cand vine vorba de protectia pietonilor si a copiilor."
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: SEAT EXEO

19 Apr 2010, 16:48

Am citit multe pareri despre exeo pe mai multe forumuri,foarte multi il critica sunt sceptici pt ca e la baza un A4 anterior.
Dati-mi voie sa le spun ''carcotasi'' ,consider ca sunt prea subiectivi
Intreb si eu acum: e mai prost pt ca e un A4 ''retusat''?!
Am condus-o (test-drive) gratie unui amic de la dealerul local si pot sa spun ca e interesanta,motorul 2.0tdi 143cp era vioi,dar nu te tine lipit in scaun(eu ma asteptam sa fie la fel de energic precum leonul meu,insa greutatea inplus a lui exeo isi spune cuvandul).
Mi-au placut finisajele si atentia cu care erau lucrate...cel mai bine facut seat.

nu e prima data cand o caroserie/sasiu este imprumutat...un exemplu care-mi vine in minte este banalul cielo,care este un opel kadett restilizat si care a fost vandut/cautat/apreciat pana mai acum cativa ani...il consider un succes.in '95 era ceva sa ai un cielo

priviti clipul:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q7RvqCP3AlM&feature=fvsr[/youtube]
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Nematolebias
Mesaje: 7
Membru din: 06 Oct 2010, 10:28
Contact:

Re: SEAT EXEO

06 Oct 2010, 10:48

Am facut test drive cu Exeo acum 2 saptamani, CRDI 170 CP. It's a wow!

Nota 10 si pentru finasajele interioare. Pretul e prohibitiv insa, din pacate. Deocamdata raman la Leon-ul meu.
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: SEAT EXEO

16 Dec 2010, 19:37

Aceasta dupa video-ul de mai sus postat de TIBI ....arata dinamika masinii, eleganta si c-am cu ce ar fi dotata (sport dar si eleganta :drive )
.
 
Avatar utilizator
Dip01
Mesaje: 528
Membru din: 08 Feb 2010, 14:18
Localitate: Brasov
Contact:

Re: SEAT EXEO

30 Dec 2010, 14:57

Masina este foarte eleganta. In plus, modelul 2011 are mai mult spatiu pentru pasagerii din spate. Scaunele fata sunt refacute in asa fel incat sa existe mai mult spatiu la genunchi.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: SEAT EXEO

30 Dec 2010, 15:38

TIBI scrie:
Am citit multe pareri despre exeo pe mai multe forumuri,foarte multi il critica sunt sceptici pt ca e la baza un A4 anterior.
Dati-mi voie sa le spun ''carcotasi'' ,consider ca sunt prea subiectivi
Intreb si eu acum: e mai prost pt ca e un A4 ''retusat''?!
Am condus-o (test-drive) gratie unui amic de la dealerul local si pot sa spun ca e interesanta,motorul 2.0tdi 143cp era vioi,dar nu te tine lipit in scaun(eu ma asteptam sa fie la fel de energic precum leonul meu,insa greutatea inplus a lui exeo isi spune cuvandul).
Mi-au placut finisajele si atentia cu care erau lucrate...cel mai bine facut seat.

nu e prima data cand o caroserie/sasiu este imprumutat...un exemplu care-mi vine in minte este banalul cielo,care este un opel kadett restilizat si care a fost vandut/cautat/apreciat pana mai acum cativa ani...il consider un succes.in '95 era ceva sa ai un cielo


Lasa-i sa mearga cu Clio,Logan sau KIA
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori