Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
 
toparcean
Mesaje: 7
Membru din: 05 Aug 2009, 10:11
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

06 Aug 2009, 15:09

Referitor la baterie si la faptul ca este relativ descoperita, am discutat astazi cu mecanicul nostru sef (suntem fabrica de ambulante si vehicule speciale) si imi spunea ca nu pune nici o problema amplasarea acesteia. In cazul in care apar oxidari, putina apa face chiar bine spaland, iar contactele nu ruginesc, deci faptul ca sta bateria in ploaie ii doar o chestie estetica (sau mai degraba de lipsa esteticului), insa nu are efecte negative. Oarecum logic din moment ce oamenii aia asa au gandit-o.
Seat Exeo - 2.0 TDI CR 143 CP - Albastru Planeta
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SEAT EXEO

06 Aug 2009, 15:12

e frumoasa culoarea aleasa la masina.
am vazut-o pe site la Seat si chiar ii sta bine.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
toparcean
Mesaje: 7
Membru din: 05 Aug 2009, 10:11
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

07 Aug 2009, 10:23

Multumesc. Mi-as fi ales daca era disponibil, albastrul de S4 de la Audi.
Abia astept sa pun poze :)
Seat Exeo - 2.0 TDI CR 143 CP - Albastru Planeta
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SEAT EXEO

07 Aug 2009, 13:37

pai este ceva asemanator ......numai ca este nemetalizat..se numeste galia blue.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
toparcean
Mesaje: 7
Membru din: 05 Aug 2009, 10:11
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

09 Aug 2009, 17:41

Aia-i culoarea ! Foarte frumoasa. Cand mi-am luat masina nu mi s-a prezentat respectiva culoare. Nu stiu daca ar fi fost vreo diferenta pentru ca am vrut o masina care sa fie cu livrare imediata. N-as fi avut rabdare sa astept vreo 3 luni dupa masinuta.
Seat Exeo - 2.0 TDI CR 143 CP - Albastru Planeta
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: SEAT EXEO

11 Aug 2009, 21:06

toparcean scrie:
Salut.

Cred ca sunt cel mai nou membru al forumului (cu o vechime de vreo 10 minute), ca proaspat (in vreo 5 zile) posesor de Exeo 2.0 TDI CR 143 CP, Albastru Planeta. Si asta dupa 2 ani de Audi A4 B6 din 2003.
Diferentele intre Exeo si A4 modelul vechi sunt aproape inexistente, iar cele care totusi exista inclina balanta catre Exeo. Evident, fata de modelul nou de A4 exista o diferenta destul de mare, dar asta este o alta poveste. Oricum, mi se pare cea mai buna miscare pentru Seat. Si ce daca este Audi A4 modelul vechi. Respectivul model era o bijuterie si acum poti sa il iei de nou, cu motorizarile care sunt si pe actualul model Audi A4.
Am avut ocazia sa-l testez inainte sa-l cumpar si masina sta pe curbe mai bine decat statea masina mea.
Per ansamblu as dori sa ma felicit pentru alegerea facuta si sa ne auzim cand imi vine masinuta.


N-a venit inca masina? Abia astept sa ne spui in detaliu cum e...asteptare usoara daca inca e "pe vine". :hello1: :hello2:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
toparcean
Mesaje: 7
Membru din: 05 Aug 2009, 10:11
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

14 Aug 2009, 09:04

Miercuri mi-am ridicat masina din Brasov si am avut ocazia sa-i rodez primii 300 de km. Prime impresii nu am prea avut dat fiind faptul ca am fost la drive-test si stiam masina. Culoarea este foarte eleganta si iese tare in evidenta cand bate soarele puternic.
Plusuri ar fi motorul foarte silentios si mult mai liniar decat PD-ul (fiind inca in rodaj am fost instruit sa schimb inainte de 3000 rpm si sa nu am reprize rapide de urcat in ture, asa ca deocamdata umblu mai batraneste - pentru a putea stoarce ulterior puterea din motor). Sta mai bine pe viraje decat vechiul meu Audi, interiorul nu m-a socat fiind obisnuit cu el. Am fost placut impresionat de Seat pentru ca am primit masina cu anvelope Pirelli P7 (foarte bune) cu bareta de protejare a jantelor.
La minusuri trebuie sa remarc acel tremurat la relanti, precum si tremuratul cand pisti usor acceleratia la relanti. Deasemenea imposibilitatea de a monta un odorizant AmbiPur de masina in gurile de aerisire. Un minus ar mai fi lipsa Servotronicului in varianta Reference ceea ce face masina mai greu de manevrat in aglomeratie (aceeasi problema ca la Audi). Era sa uit, desi am optat si pentru 4 boxe suplimentare, calitatea sunetului cam lasa de dorit.
Per ansamblu o masina care nu vine cu nimic nou, un pret destul de ridicat, ceea ce ma linisteste stiind ca banii pe care i-am dat au mers probabil in calitatea pieselor, materialelor, fabricatiei si a fiabilitatii. Masina nu exceleaza la nici un capitol (poate dupa ce isi da drumul motorul), insa care face ce ar trebui sa faca o masina foarte bine, la toate capitolele. Pana nu demult Skoda Octavia era aceasta masina pentru mine, insa cred ca Seat-ul cu Exeo a reusit mai multe decat Octavia.

Inca nu am reusit sa fac niste poze. De indata ce am sa fac, voi deschide un topic si in "Exeo-ul meu" cu mai multe detalii despre dotari, etc...
In cazul in care nu am atins puncte care interesau pe cei de aici, va rog intrebati.
Seat Exeo - 2.0 TDI CR 143 CP - Albastru Planeta

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: SEAT EXEO

19 Aug 2009, 07:22

felicitari pt achizitie :wink:
mie motorul mi s-a parut sub cel PD ca si performante,ce-i drept e (mult)mai silentios
eu nu am fost impresionat de masina,astfel incat sa o pot lua ca o alternativa in eventualul caz ca-mi schimb masina si trec la un sedan.
legat de odorizante...cel mai bine folosesti unele gel sau braduleti pusi prin usi
ambipurul e foarte problematic,foloseam si eu in golf pana sa mi se desfaca o sticluta...prapad a facut...de atunci le-am lasat pt altii...plus ca nu mai tin asa mult cum erau candva
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
toparcean
Mesaje: 7
Membru din: 05 Aug 2009, 10:11
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

19 Aug 2009, 11:51

Multumesc pentru felicitari.

Intr-adevar PD-ul este (sau cel putin lasa senzatia) ca ar fi mai violent. Exista 2 mari inconveniente ale acestui tip de motor (ma refer la PD). Primul ar fi zgomotul, care poate pe multi insa nu ar incomoda, insa inconvenientul major din punctul meu de vedere este faptul ca datorita cuplului care se livreaza mult prea brutal, masinile rod ambreiajul foarte repede si descentreaza volanta, care este subdimensionata pentru tipul de motor. Aici nu ma refer neaparat doar la Seat, ci la toate modelele si marcile grupului VAG. Avem o Skoda Octavia II in firma, 1.9 TDI PD la care la 38.000 km i-am schimbat ambreiaj si volanta. La fel si cu un Golf V (aceeasi motorizare) care a necesitat aceleasi interventii la 60.000 km. Sunt curios cum se va comporta Exeo-ul care are un cuplu mult mai mare decat Octavia si Golf-ul de mai sus. Ce am observat pana acum este ca masina pare a pune la dispozitie puterea si cuplul, mult mai liniar, ceva in genul a o masina turbo pe benzina, ceea ce este pe placul meu.
Seat Exeo - 2.0 TDI CR 143 CP - Albastru Planeta
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: SEAT EXEO

19 Aug 2009, 18:50

eu cand am comparat cele 2motoare am pus capacitati cilindrice egale.
2.0 PD e mult mult mai silentios decat 1.9,dar nu mai silentios decat CR
eu am 2.0tdi pd si peste 60mii cu ea,insa nu are semnele despre care vorbesti
tind sa cred ca mai tine si de cum ii dai talpa/forja

oricum cat mai multi km cu exeo,fara incidente si doar cu drum intins
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: SEAT EXEO

21 Aug 2009, 23:07

@ toparcean - felicitari pt masinuta, drumuri netede sa aveti
nu vrei sa spargi gheata la "exeo tau", cu o prezentare .. oficiala ? :wink:
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
toparcean
Mesaje: 7
Membru din: 05 Aug 2009, 10:11
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SEAT EXEO

22 Aug 2009, 07:28

Ba da. Merg astazi sa o spal si ii fac apoi niste poze.
Seat Exeo - 2.0 TDI CR 143 CP - Albastru Planeta
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: SEAT EXEO

31 Oct 2009, 12:04

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V1iWlurEol4[/youtube]
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: SEAT EXEO

12 Noi 2009, 05:17

Felicitari toparcean.
Asteptam lansarea masinii pe site.

Luci bun filmuletul dar nu am inteles o iota. :)
Bine ca au fost imagini. :))
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SEAT EXEO

03 Dec 2009, 13:40

@toparcean:
unde sunt domnule pozele promise? :lol:
intelegem ca esti prea bucuros, dar hai cu un topic de prezentare, ca suntem nerabdatori :D
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori