Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
andrei.iftimie
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mai 2016, 21:28

Cursuri pilotaj sportiv/ condus defensiv (impresiile voastre, recomandari etc)

02 Mai 2017, 08:53

Salutari tuturor,

Intrucat e o colectie frumoasa pe forum de masini de 170+ cai sau chiar multe modele Cupra, va propun sa schimbam impresii intre noi despre cursuri de pilotaj etc care ne permit sa scoatem maximum de performanta din masinile noastre.
Eu am un Leon 5f de 184 cp, diesel, manuala (semnatura). Am fost la smart-driving academy ce utilizeaza BMW-uri 228, tractiune spate de 245 cp, benzina, automate ZF, frane M performance (care sunt foarte reusite, recunosc). Overall, pachetul oferit de ei mi s-a parut ok dpdv calitate-pret, cu precadere exercitiile practice cu trasele de intrare/iesire din viraje + exercitiile de franare urgenta si evitare obstacole. Preturile pot varia in fct de promotii etc - detalii se pot vedea direct pe site-ul lor asa ca prin urmare insist pe experienta traita acolo.

Voi ce experiente ati avut sau ce cursuri ati facut, cum vi s-au parut si unde? De pilda a fost careva dintre voi la ATA?
PS: Scuze anticipat daca topicul nu e deschis in zona corecta a forumului...
Seat Leon 5F, 2.0 Diesel, 184 CP
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cursuri pilotaj sportiv/ condus defensiv (impresiile voastre, recomandari etc)

02 Mai 2017, 10:22

am mutat aici

e un subiect foarte interesant si o activitate foarte utila pentru oricine isi doreste sa progreseze si sa inteleaga mai multe aspecte din 'condus'. personal planuiam un curs de pilotaj de 3 zile in acest an la academia Nurburgring, dar este foarte probabil sa fiu nevoit sa aman pentru anii urmatori.
pe ATA am fost cu cativa colegi pe circuit direct, nu am fost la cursuri, dar despre Titi Aur si cursurile lui de conducere defensiva se aud lucruri bune de ani multi, de cand le face.
am mai fost pe circuitul Mettet in Belgia la un curs de pilotaj cu Ferrari 458 Italia, Lamborghini Gallardo LP-560 si Porsche Cayman S. a fost mai mult un test practic si de incercare a masinilor, cu un mic curs teoretic, trase desenate si conuri pe traseu si indicatii despre viteza corecta de intrare in viraje.
foarte utile consider si prezentarile (destul de scurte si focusate pe Nurburgring) ale celor de la Rent4Ring si RSR Nurburg, doua firme de la care am avut inchiriate masini pentru cateva sesiuni pe Ring.
 
Avatar utilizator
andrei.iftimie
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mai 2016, 21:28

Re: Cursuri pilotaj sportiv/ condus defensiv (impresiile voastre, recomandari etc)

02 Mai 2017, 15:08

Ma bucur ca prezinta interes si apreciez timpul investit in a detalia experientele avute (n-ai pierdut timpul:). Am vazut aici: https://www.peugeot-driving-academy.be/ ... s-381.html ca un curs cu un Cayman pe Mettet costa undeva la 300 Eur ceea ce pare rezonabil avand in vedere ca ai instructor dedicat si ca nu imparti masina cu nimeni. Cursul de pilotaj sportiv pe care l-am facut nu presupunea instructor dedicat si mai imparteai masina cu inca doi participanti la aprox. 350EUR/8 ore (2,5 efective/pers) dar implica si exercitii de transfer al maselor cu mers intre jaloane ca sa simti cu fundul:) cand esti pe cale sa pierzi masina. Regret ca nu am facut exercitii si pe pista uda intentionat ptr derapaje controlate/contrabracare. REBU/Rosal etc fac asta in fiecare vara in Bucuresti si uite asa pierzi aderenta cand ti-e lumea mai draga :))- glumesc,,oarecum. Intrebam de ATA pentru ca nu stiu pe nimeni care sa fi fost acolo, preturile lor fiind ce-i drept cam cu 30% peste Smart driving. Mai jos sumarizez scolile de care am auzit in RO:

1. ATA (http://www.titiaur.ro/cursuri/persoane- ... -sportiva/)
2. Smart Driving academy: https://smart-driving.eu/cursuri/ - am fost la sport driving + 48 de ture cumparate extra cu voucher (winter card)
3. Vali Porcisteanu Academy (http://valiporcisteanu.com/sport-cars-d ... echniques/) - preturile nu prea par la vedere, cred ca trebuie sunat/email
Seat Leon 5F, 2.0 Diesel, 184 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator