Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Christian07
Subiect Autor
Mesaje: 126
Membru din: 04 Noi 2012, 16:08
Localitate: Craiova
Contact:

Cumpar maneta tempomat 1M

03 Iul 2014, 10:01

Asa cum zice si titlul, ma intereseaza o maneta cu tempomat pentru a activa functia cruise control.

Daca are cineva, pot fi contactat la tel 0766863177 sau mail : ghizdavescu.cristi@gmail.com
Proud owner of : Seat Leon 1M , 1.6 16V , AZD ! 105 HP! Black !

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."
 
Avatar utilizator
florinsiminiuc
Mesaje: 139
Membru din: 26 Aug 2008, 06:42
Localitate: radauti
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

03 Iul 2014, 14:23

Salut. T-i se pare o functie utila/necesara? M-am gandit si eu de cateva ori, am gasit maneta cu 100 lei ,nu stiu cat ar fi fost montajul,dar cred ca pana intr o suta....dar parca nu am considerat foarte utila investitia.
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

03 Iul 2014, 15:46

Mi-am pus si eu pe opel si crede-ma..la drum lung e o placere..eu il folosesc si prin oras sau prin Chiajna / centura destul de des..pe autostrada e un must have ; merita investitia daca este pana in 300 lei ; :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

03 Iul 2014, 17:37

Pe langa maneta ai nevoie si de cablaj si conectori.
Asa ca cel mai bine e sa cumperi kitul complet: maneta + cablaj. E in jur de 200 - 250 de lei, depinde de unde cumperi. Nou. Mai costa ceva montajul si activarea.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
florinsiminiuc
Mesaje: 139
Membru din: 26 Aug 2008, 06:42
Localitate: radauti
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

11 Iul 2014, 16:45

Salut. Ce ai mai facut?
M-ati smonit si am inceput cautarile,montarile. Am dus masina la un electrician....acum am si eu pilot automat.....cumva multumita tie.
maneta provine de pe un passat din 98. merge si e buna.
Va salut pe toti!!!
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV
 
Avatar utilizator
Christian07
Subiect Autor
Mesaje: 126
Membru din: 04 Noi 2012, 16:08
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

21 Iul 2014, 09:58

florinsiminiuc scrie:
Salut. Ce ai mai facut?
M-ati smonit si am inceput cautarile,montarile. Am dus masina la un electrician....acum am si eu pilot automat.....cumva multumita tie.
maneta provine de pe un passat din 98. merge si e buna.
Va salut pe toti!!!


Nu am mai avut nici timp plus ca nu am gasit vanzator ..

Mie mi se pare foarte utila la drum lung ( clar ) pentru ca stai mult mai relaxat.un alt avantaj cred ca e si consumul mai bun.
Vreau sa imi montez pentru ca peste o saptamana plec in Grecia, CO, si o sa fie un drum de peste 1000 km doar dus.
Oricum ca pret nu mi se pare foarte mult un 200-250 ron cu montaj pentru functia asta.am dat 170 pentru FMH :))

Passat`ul era benzinar ? ca am inteles ca singura diferenta intre manetele de benzinar sau diesel e lungimea cablajelor.
Proud owner of : Seat Leon 1M , 1.6 16V , AZD ! 105 HP! Black !

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

21 Iul 2014, 10:05

DIferenta intre benzina si diesel e ca dieselul are cablajul din fabrica intre ECU si panoul de sub stergatoare. La diesel trebuie adaugat doar cablajul dintre maneta si panoul intermedia.

Modelele pe benzina nu il au, si trebuie refacut complet, adica maneta - panou intermediar / panou intermediar - ECU.

In general cei care dezmembreaza nu scot si cablajele de pe masina (e si foarte complicat), asa ca e mult mai simplu sa il faci de la zero. Sau sa il cumperi gata facut.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
Avatar utilizator
Christian07
Subiect Autor
Mesaje: 126
Membru din: 04 Noi 2012, 16:08
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

21 Iul 2014, 11:56

Cosmin scrie:
DIferenta intre benzina si diesel e ca dieselul are cablajul din fabrica intre ECU si panoul de sub stergatoare. La diesel trebuie adaugat doar cablajul dintre maneta si panoul intermedia.

Modelele pe benzina nu il au, si trebuie refacut complet, adica maneta - panou intermediar / panou intermediar - ECU.

In general cei care dezmembreaza nu scot si cablajele de pe masina (e si foarte complicat), asa ca e mult mai simplu sa il faci de la zero. Sau sa il cumperi gata facut.


@ Cosmin, In primul rand ms mult pt info.
Si apoi, maneta de aici este completa http://www.vagretrofit.com/produse/maneta-tempomat-pilot-automat-cruise-control-seat-leon-1m-seat-toledo-1m-290.html?Adica mai am ceva de facut in afara de a merge la un electrician ?
Proud owner of : Seat Leon 1M , 1.6 16V , AZD ! 105 HP! Black !

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."
 
Avatar utilizator
MykeMouse
Mesaje: 3
Membru din: 23 Apr 2012, 18:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

21 Iul 2014, 14:08

nu mai ai nevoie de nimic doar montata si activat, daca ai vcds sa o activezi la montaj te ajut eu telefonic ;)
am montat pe majoritatea motoarelor de 1.4 / 1.6 / 1.8 / 2.0, si aici pe forum am montat la cativa useri din buc , insa observ ca esti din craiova si nu vei ajunge prea curand prin buc, asa ca ma ofer sa te ajut telefonic sa il montezi :)

Stima.
 
Avatar utilizator
Christian07
Subiect Autor
Mesaje: 126
Membru din: 04 Noi 2012, 16:08
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cumpar maneta tempomat 1M

22 Iul 2014, 10:14

MykeMouse scrie:
nu mai ai nevoie de nimic doar montata si activat, daca ai vcds sa o activezi la montaj te ajut eu telefonic ;)
am montat pe majoritatea motoarelor de 1.4 / 1.6 / 1.8 / 2.0, si aici pe forum am montat la cativa useri din buc , insa observ ca esti din craiova si nu vei ajunge prea curand prin buc, asa ca ma ofer sa te ajut telefonic sa il montezi :)

Stima.


Ms frumos, dar am rezolvat.Maine sper sa o si montez.
Proud owner of : Seat Leon 1M , 1.6 16V , AZD ! 105 HP! Black !

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori