Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

08 Sep 2012, 11:50

Stiu ca a trecut si pe la tine,si iti citisem topicul pe alt forum inainte sa plec,de unde prinsesem un zambet tamp vazand cat a fost de ingrijita.
Dar nah,masina fusese trosnita grav in fata,plina de chit,plina de ulei pe la motor,intercooler,motorul tacanea ciudat....multe.

Asa cum mi s-a atras atentia ca sunt nebun si ca vorbesc aiurea,asa va spun si voua,verificati bine inainte.
Mai ales ca pe forum,mai exista un leon,dar nu dau nume si link catre topic,la vanzare cu mult sub pretul pietei,dar nimeni nu stie ca masina a fost cumparata direct dauna si se bucura de faptul ca e ieftina iar proprietarul refuza sa dea detalii.Eu zic sa cautati bine info pe forum,pt ca sigur gasiti toate detaliile necesare pt a sta departe de ea.Asta daca nu va plac jumatatile de masura ;)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
TeKa
Mesaje: 49
Membru din: 29 Dec 2009, 19:49

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

08 Sep 2012, 14:25

Te rog da detalii si despre acel leon, un prieten de-ai mei chiar cauta sa-si cumpere masina...si sper sa nu isi ia teapa. Asta e valabil si pt toti userii de pe forum, d-aia suntem o comunitate!
 
Avatar utilizator
b37buf
Mesaje: 798
Membru din: 27 Sep 2009, 23:16

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

08 Sep 2012, 15:39

Geo_DMG scrie:
b37buf nu are rost sa o luam pe ocolite, asa ca o spun direct, in general samsarii noteaza pe anunturi "impecabila". nimeni nu se asteapta ca o masina de 10 ani sa fie ca una iesita din fabrica, dar nici sa te astepti sa fie ok si de fapt sa fie jalnica, vopsita f prost si sa aiba n defecte nu este ok. pt mine cuvantul IMPECABIL chiar asta inseamna, si daca cineva spune ca masina asa este, si de fapt este altceva inseamna ca minte. apoi mai inteleg ca cei care vand masini fac un anunt cat se poate de impopotonat, ca sa atraga clienti, dar cand te suna un om de la 500km distanta si te intreaba daca a fost lovita, revopsita si tu ii spui ca nu, si vine pana acolo sa o vada, asta nu mi se mai pare de inteles


Ma repet, nu iau partea nimanui, dar iti spun sigur ca daca in anuntul leonului galben ar fi scris vanzatorul ca masina a fost atinsa pe dreapta si vopsita pe stanga, apoi a strambat capota si a revopsit-o prost la service, un far este mai matuit si altul mai nou etc etc etc.....cu siguranta nu ai mai fi sunat la acel anunt. Iti garantez ca nu ai fi apreciat aceasta sinceritate. Exista de asemena posibilitatea ca masina sa mai fi avut alti proprietari inainte, si sa fi fost rasturnata si aruncata in Dambovita, apoi reparata si vanduta, fara ca actualul proprietar care are masina acum la vanzare sa cunoasca aceste aspecte. Iti spun lucrul acesta deoarece am vandut multe masini. La noi se cauta chilipirui, masini ieftine si ``IMPECABILE`` . Probabil ca nu place nimanui raspunsul meu, dar acesta este adevarul.
Seat Leon 2.0 TSI 2010 JE DESIGN B888BYE https://www.facebook.com/uniqueseatleon/
Ex cars: Seat Leon 1M 1.8T Nurburgring 2005, Seat Leon 1P1 1.9 TDI Copa Edition 2010 Aero, Seat Leon 1M 1.9 TDI Cupra KIT 2002 B222BYE, Seat Leon 1P 1.9 TDI Cupra KIT 2006 B666BYE, Seat Leon 1P 2.0 TDI FR 2007 B999BYE, Seat Leon 1M 1.8 T Cupra R 2004......etc
 
anonimat
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 29 Aug 2012, 17:43

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

08 Sep 2012, 19:11

b37buf scrie:
Hmm. Nu iau partea nimanui, dar poate ca acel FR galben din iasi, era impecabil pentru varsta si km pe care-i are. Acum depinde de pretentile fiecaruia si de ceea ce intelege prin IMPECABIL. Catre anonimat. Eu am vandut foarte multe masini din RO si aduse din afara. Am avut si eu clienti ca si tine care au impresia ca o masina de aproape 10 ani cu peste 100.000 km trebuie sa fie mai ok decat una scoasa din fabrica. Si eu mi-as dorii sa imi cumpar acum un FR TDI ARL 2004 2005, sa aibe pana in 100TKM, sa nu aiba nici un element revopsit, sa nu aiba zgarieturi interior si exterior, sa miroasa a nou, etc etc etc si sa fie si ieftin 5-6000 euro maxim. Dar iti garantez ca asa ceva, costa si costa foarte mult, si poate poate sa ai noroc sa gasesti o astfel de masina prin tarile din vest (Germania, Olanda) etc.



de unde sti ca era impecabil???l-ai vazut personal???
stiu ce inseamna o masina mana a2a,nu-mi cumpar pt prima data masina!!!
una dintre pretentiile mele e aceea sa nu fi fost lovita masina,ba mai mult sa nu aiba chit pus cu mistria...macar sa fie reparata bine,nu cu lufturi la imbinatura elementelor de caroserie.
pretul negociat de mine la aceasta masina era de 5700.
"anonimat" pt ca nu vreau surprize cu tot felul de anunturi pe net :hi
 
anonimat
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 29 Aug 2012, 17:43

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

08 Sep 2012, 19:18

Ma repet, nu iau partea nimanui, dar iti spun sigur ca daca in anuntul leonului galben ar fi scris vanzatorul ca masina a fost atinsa pe dreapta si vopsita pe stanga, apoi a strambat capota si a revopsit-o prost la service, un far este mai matuit si altul mai nou etc etc etc.....cu siguranta nu ai mai fi sunat la acel anunt. Iti garantez ca nu ai fi apreciat aceasta sinceritate. Exista de asemena posibilitatea ca masina sa mai fi avut alti proprietari inainte, si sa fi fost rasturnata si aruncata in Dambovita, apoi reparata si vanduta, fara ca actualul proprietar care are masina acum la vanzare sa cunoasca aceste aspecte. Iti spun lucrul acesta deoarece am vandut multe masini. La noi se cauta chilipirui, masini ieftine si ``IMPECABILE`` . Probabil ca nu place nimanui raspunsul meu, dar acesta este adevarul.[/quote]


se vede ca te ocupi cu asa ceva si probabil daia gandesti asa,dar avand in vedere ca eu am banul in mana,ca vreau sa-mi cumpar o masina pentru mine si nu pentru revanzare,am pretentia sa fie asa cum mi-o doresc,din toate punctele de vedere..eu aleg ceea ce vreau sa-mi cumpar,asa ca degeaba ma pacalesti tu la telefon,iti incerci norocul,si iti bati joc de banii si timpul meu,pentru ca atunci cand ajung la fata locului ies la iveala toate problemele si tot nu rezolvi nimic...timp pierdut pentru tine si multe altele pentru mine.
 
Avatar utilizator
b37buf
Mesaje: 798
Membru din: 27 Sep 2009, 23:16

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

08 Sep 2012, 21:46

se vede ca te ocupi cu asa ceva si probabil daia gandesti asa,dar avand in vedere ca eu am banul in mana,ca vreau sa-mi cumpar o masina pentru mine si nu pentru revanzare,am pretentia sa fie asa cum mi-o doresc,din toate punctele de vedere..eu aleg ceea ce vreau sa-mi cumpar,asa ca degeaba ma pacalesti tu la telefon,iti incerci norocul,si iti bati joc de banii si timpul meu,pentru ca atunci cand ajung la fata locului ies la iveala toate problemele si tot nu rezolvi nimic...timp pierdut pentru tine si multe altele pentru mine.[/quote]


Domnul ``anonimat``. Eu am si spus ca m-am ocupat cu asa ceva, si se pare ca sinceritatea de care am dat dovada, v-a deranjat foarte mult. Din pacate se adevereste ceea ce spuneam mai sus. In loc sa va inspir incredere, s-a intamplat tocmai invers. Ar trebuii sa recititi ceea ce am scris eu mai sus. Nu am spus nici ca este impecabila masina, nici ca am fost personal sa o vad. Am spus ca poate era impecabila pt varsta si km respectivi. Daca vreti o asemena masina impecabila, fara chit, putin km si an bun, va recomand sa nu va mai uitati la chilipiruri impecabile de 5-6000 de euro, orientati-va catre un Leon ARL Tdi de 7000-8000 de euro inmatriculat, fie la o masiina din Olanda sau Germania la 6-7000 euro. Si mai este ceva. Suma de 100 euro pe care pretindeti ca a-ti pierdut-o, este exagerat de mare pt. ruta bucuresti-iasi iasi-bucuresti cu microbuzul.
Seat Leon 2.0 TSI 2010 JE DESIGN B888BYE https://www.facebook.com/uniqueseatleon/
Ex cars: Seat Leon 1M 1.8T Nurburgring 2005, Seat Leon 1P1 1.9 TDI Copa Edition 2010 Aero, Seat Leon 1M 1.9 TDI Cupra KIT 2002 B222BYE, Seat Leon 1P 1.9 TDI Cupra KIT 2006 B666BYE, Seat Leon 1P 2.0 TDI FR 2007 B999BYE, Seat Leon 1M 1.8 T Cupra R 2004......etc
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

09 Sep 2012, 21:23

In seara asta, dupa ce am primit un PM de la un coleg de forum, am aflat ca cineva vinde...masina mea =))))
Povestea e aici: viewtopic.php?f=134&t=6569&p=283759#p283759

 
anonimat
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 29 Aug 2012, 17:43

Re: teapa!!! IS 85 BOG seat leon fr 0751159814

10 Sep 2012, 10:48

Domnul ``anonimat``. Eu am si spus ca m-am ocupat cu asa ceva, si se pare ca sinceritatea de care am dat dovada, v-a deranjat foarte mult. Din pacate se adevereste ceea ce spuneam mai sus. In loc sa va inspir incredere, s-a intamplat tocmai invers. Ar trebuii sa recititi ceea ce am scris eu mai sus. Nu am spus nici ca este impecabila masina, nici ca am fost personal sa o vad. Am spus ca poate era impecabila pt varsta si km respectivi. Daca vreti o asemena masina impecabila, fara chit, putin km si an bun, va recomand sa nu va mai uitati la chilipiruri impecabile de 5-6000 de euro, orientati-va catre un Leon ARL Tdi de 7000-8000 de euro inmatriculat, fie la o masiina din Olanda sau Germania la 6-7000 euro. Si mai este ceva. Suma de 100 euro pe care pretindeti ca a-ti pierdut-o, este exagerat de mare pt. ruta bucuresti-iasi iasi-bucuresti cu microbuzul.[/quote]


vorbim de doua lucruri diferite!
MASINA ERA LOVITA SI REPARATA FOARTE PROST!!! asta nu cred ca tine de varsta si km masinii,iar restul problemelor sunt detalii remediabile cu bani mai multi sau mai putini si se iau in calcul sau nu in functie de fiecare posibil cumparator.
bani cheltuiti pt doua persoane,pt ca nu am plecat la drum singur cu bani pe mine,iar 4 ochi vad mult mai bine o masina decat 2
80 ron/1pers maxitaxi dus
125 ron/1pers tren intors
+ o apa un sandwich

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori