Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
caessar
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 08 Mar 2009, 21:33

SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

08 Mar 2009, 22:23

Stimati membri,
Apelez la voi prin intermediul acestui forum pentru un posibil ajutor in recuperarea Seat-ului meu Leon, care se afla, dupa ultimele informatii pe care le am, undeva in Bucuresti.
Ce mi s-a intamplat ( ma apuca nervii din nou cand imi amintesc...):
Mi-am cumparat in leasing un Leon TFSI de 1.8 (160 CP) in decembrie 2007. Minunata masina, dar prin octombrie 2008 am hotarat sa o vand sau sa cesionez contractul pentru ca imi doream o Cupra si gasisem niste variante la super pret; in aceasta directie, am pus masina mea la vanzare pe mai multe site-uri de profil. La un moment dat ma suna un individ din Iasi care imi spune ca e de acord cu pretul si ca vine in Sibiu sa discutam preluarea leasing-ului de catre firma lui; omul chiar vine a doua zi, facem probe, toata lumea incantata. Individul mi-a adus toate actele firmei lui, buletinul, etc...am verificat pe loc firma la Finante - exista, avea si profit, totul OK; mi-a spus ca nu are banii pe loc sa imi plateasca pretentiile pentru cesionarea contractului, dar ca ma roaga sa ii las masina sa se mai dea cu ea o saptamana, doua, pana se proceseaza dosarul firmei lui pentru preluarea leasing-ului. L-am refuzat, dar pana la urma a tot insistat si m-a convins sa facem un cotract de inchiriere a masinii mele catre firma lui pe o luna, mi-a dat 450 E (echivalentul ratei de leasing pe 1 luna), urmand ca la finalul lunii sa ne intalnim si sa-mi dea toti banii la semnarea cesiunii contractului. Am acceptat si i-am dat masina; din acel moment nu a mai raspuns a telefon si nu l-am mai gasit. Bineinteles ca l-am cautat in Iasi, era cat pe ce sa-l prind dar a fugit cu un prieten de-al lui cu o motocicleta. Am aflat ulterior ca daduse masina la schimb pentru alta masina!!
Am facut plangere penala impotriva lui, dar lucrurile se misca extrem de greu cu Politia, Parchetul, etc....Acum 10 zile ma suna un tip care se recomanda "Marian Ionescu" din Bucuresti si care imi spune ca Seat-ul meu este la el si ca mi-l returneaza imediat daca ii dau 2.500 de Euro sau daca sunt de acord sa-i predau contractul de leasing pe gratis. Dupa asta am mai vorbit o data cu el la telefon si i-am spus ca vin la Bucuresti sa discutam ( bineinteles ca vroiam sa imi recuperez masina), dar de atunci nu mai raspunde la telefon.
La aceasta ora masina este data in urmarire la Politie, societatea de leasing si firma de recuperari cu care colaboreaza societatea de leasing. Fac apel catre voi, toti membrii acestui forum, si va rog sa ma ajutati cu orice informatie posibila despre aceasta masina - si eu, fiind pasionat de Leon, nu-mi scapa nici unul care trece pe strada sau il vad in trafic.
Datele masinii sunt urmatoarele:
SEAT LEON TFSI 1.8 Turbo
Culoarea neagra
Nr. de inmatriculare B 76 VFS
Jenti de Al ( e varianta Stylance)
S-ar putea sa aiba geamuri cu folie ( pusa de cel din Iasi, dar informatia nu e verificata).
Pentru orice informatie care se finalizeaza cu recuperarea masinii ofer o recompensa de 500 Euro ( daca ati vazut-o undeva parcata constant, daca e la vanzare prin vreo parcare, etc).
Utilizatorul masinii este SC Universal Consulting SRL din Sibiu, proprietar fiind Interntional Leasing IFN SA. Daca o vedeti prin Bucuresti va rog sa ma anuntati...Va multumesc anticipat.

Cezar Rusu
0745/115563
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

08 Mar 2009, 23:36

Nu`mi vine sa cred ce citesc!!!
Probabil, sau mai mult ca sigur baietii din Bucuresti, vor lua masuri si vor fi atenti in trafic, poate, poate...!
Iti doresc bafta sa`l gasesti si sa`i rupi picioarele la gunoiu ala :x
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

08 Mar 2009, 23:41

Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat, insa din ce am citit in postul tau, cu parere de rau iti spun ca mie mi se pare ca ai dat cheile de buna voie si nesilit de nimeni. E greu sa dovedesti ca masina este furata.
Oricum eu itit doresc sa ai norocul sa o recuperezi cat mai repede.

PS. Este de ajuns sa postezi intr-o singura arie...nu trebuie sa multiplici posturile...celelalt post a fost sters.
 
caessar
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 08 Mar 2009, 21:33

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

08 Mar 2009, 23:57

Mda...Mare tampenie am facut...desi nu era tampenie deloc daca traiam intr-o tara normala...Cat despre ce ziceai inainte, nu mai trebuie dovedit nimic : am depus o plangere penala pentru furt si abuz de incredere, acest individ are in posesie un bun care imi apartine si refuza sa-l inapoieze, e pasibil de puscarie de la 1 la 7 ani si asta si merita. Dar nu am adresa lui, iar telefonul de pe care m-a sunat este cartela, nu bonament ( au verificat la Politie), deci nu am cum sa dau de adresa lui. Daca cumva vedeti masina B 76 VFS va rog sa ma sunati..Recompensa este de 500 Euro.
Cezar Rusu
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

09 Mar 2009, 00:00

Succes, Cezar. Imi pare rau de situatie, dar sper ca anul asta sa te vedem intr-o Cupra. Si pe ala lasa-l, nu ii face nimic, doar du-i o bucata de paine la puscarie, doar asa, sa ii vezi privirea :) Doamne ajuta!
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

09 Mar 2009, 04:32

Iau nenorocitii astia casele oamenilor,de masini ce sa mai zic.....
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

09 Mar 2009, 07:43

Incredibil...am citit de doua ori si cred ca mai citesc o data. Sper sa recuperezi masina ASAP, iar nenea asta sa isi primeasca pedeapsa. Doamne in ce tara traim... :(
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

09 Mar 2009, 09:46

cred ca nici recompensa nu e necesara!
daca o vad te anunt ca si eu sunt cu ochii dupa seat-uri :)
 
caessar
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 08 Mar 2009, 21:33

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

09 Mar 2009, 20:29

Multumesc pentru intelegere....se vede clar pe acest forum ca tara asta nu-i populata doar de nenorociti. Daca o vedeti cumva..va rog sa ma sunati la orice ora din zi sau din noapte. 0745/115563. Multumesc inca o data.
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

09 Mar 2009, 21:55

B 76 VFS...am notat si eu...sper ca sa o vada cineva de pe acest forum/club sa te ajute :)
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

09 Mar 2009, 23:14

B 76 VFS am notat si eu. eu circul zilnic prin bucuresti cu masina sau pe jos si sunt cu ochii cat cepele dupa masini.nu-ti face griji o sa o gasim noi.sanatate si numai bine !
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
gzhazh
Bihoreanu
Mesaje: 410
Membru din: 24 Iun 2008, 12:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

10 Mar 2009, 07:38

B 76 VFS si nrul tau de tel 0745/115563 notat pe un post it, pe bord. Si eu circul destul de mult prin Bucuresti, voi fi cu ochii in 4. Sper sa te putem ajuta cumva. Chiar imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat, tara de rahat in care traim...
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com
 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

10 Mar 2009, 12:12

Am notat si eu precum taximetristi un post it pe volanul masinutei :P !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
kosty5
PC_man
Mesaje: 111
Membru din: 17 Sep 2008, 14:08
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

12 Mar 2009, 12:22

Notat B 76 VFS si nr de tel
Si o sa spun si prietenilor chiar daca nu sunt seat-isti sa o gasim.
Kosty
B - 883 - SOD - Leon 1P FR 2.0l / 200CP
 
caessar
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 08 Mar 2009, 21:33

Re: SEAT LEON 1.8 TFSI FURAT!!!!!

12 Mar 2009, 18:53

Sa dea Domnul ! Am prea multe nopti nedormite din cauza nemernicilor astora..Multumesc.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori